Egészségügy

Iskolaorvos:   Dr. Vitális Réka

Rendelési ideje az  iskolában    Páros hét:        szerda: 8 -10, csütörtök: 9 - 11 óra
                                                              Páratlan hét:     csütörtök: 9 - 11 óra

Védőnő:       Méhesné Saly Éva

Páros hét:         szerda: 8 - 10 óra, csütörtök és péntek: 8-13 óra
                   Páratlan hét:      kedd, csütörtök: 8 -13 óra

Iskola védőnői szolgálat:     1152 Budapest Rákos út 77/a
                                         Dr. Vass László Egészségügyi Intézmény

Területileg illetékes betegjogi képviselő:  Lengyel Ingrid
                                                            T.:  +36-20-489-9609 (munkaidőben)
                                                            E-mail:  lengyel.ingrid@obdk.hu

Szülői tájékoztató

DpT oltásról

D (Dftéria) torokgyík: nyálcseppekkel terjedő bakteriális betegség. Főleg a légutakat, néha a bőrt támadja meg. A légutak gyulladását (nyálkahártya duzzanatát) váltja ki. Súlyos légzési nehézséget, esetenként fulladást okozhat. A baktérium toxint (mérgező anyagot) termel, amely idegrendszeri és szívproblémákat okozhat.

T (Tetanusz) merevgörcs: a baktérium az állatok ürülékével kerül a talajra. Sérülés esetén, ha a seb földdel érintkezik, a baktérium bejut az emberi szervezetbe, és ott elszaporodik. A kórokozó toxint termel, amely izommerevséget, fájdalmaas izom összehúzódásokat, görcsöt és halált okozhat.

P (Pertussis) szamárköhögés: a légutakat támadja meg a betegség, amely súlyos köhögési rohamokat idéz elő. A köhögés hónapokig elhúzódik, jellegzetes hanggal jár együtt. A kór az egész légzőrendszert megbetegíti, súlyosabb esetben agykárosodást, halált okoz.

A DpT elleni oltás olyan oltóanyagot tartalmaz, amelynek hatására a szervezet olyan saját anyagok képződéssét indítja el, amelyek védelmet biztosítanak ezekkel a megbetegedésekkel szemben.Emlékeztető oltásként alkalmazzák az előbb felsorolt 3 betegség megelőzésére.

Oltás ideje: 2018. szeptember 20.

Oltás módja: felkarizomba

Oltási reakció:  az oltást hőemelkedés, ritkán láz, 3-4 cm átmérőjű beszűrődés, bőrpír, duzzanat, fájdalom követheti. Előfordulhat fejfájás, szédülés, fáradtság, rossz közérzet. Az oltási reakciók az oltást követő 24-48 órán belül alakulnak ki, de lázcsillapítással és helyi hideg borogatással a tünetek csillapíthatók. Oltás után 24 óráig a nagyobb testi megerőltetést célszerű kerülni.

Kérjük, hogy a gyermeke az oltás napján reggelizzen, ne éhgyomorra jöjjön iskolába!

Kérjük a tanuló oltási könyvének mielőbbi beküldsését!

ENGERIX-B oltásról (fertőző májgyulladás B típusa ellen)

ENGERIX-B védőoltásban részesülnek azok a tanulók, akik az általános iskola 7. osztályát végzik.

Az alap 9mmunizáláls első részletének beadási ideje: 2018. szeptember 13.

Az oltás helye: felkarba

Az oltás két sorozatból áll, a második részlet beadására 2019 tavaszán kerül .

Az oltást követően ritkán előfordulhat láz, influenza szerű tünetek, az oltás helyén bőrpír, fájdalom. A felsorolttünetek néhány napon belül elmúlnak, szükség esetén lázcsillapítás és helyi borogatás javasolt.

Kérjük, hogy a tanuló az oltás napján reggelizzen! Az oltási könyvét hozza magával, hogy az oltást igazolni tudjuk!

Az iskola-egészségügyi szolgálat szeptember - október havi ütemterve

Időpont Osztály Vizsgálat
December 6. 8.a Osztályvizsgálat